Artykuł

Czwarty raz z rzędu znaleźliśmy się w gronie laureatów programu Złote Szkoły NBP!

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

Temat czwartej edycji programu to “Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. By zostać laureatem programu należało powołać Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej oraz zrealizować trzy zadania.

Pierwszym z realizowanych zadań była tzw. “Lekcja z ekonomią”. Podczas realizacji zadania zostały przeprowadzone lekcje szkolne w postaci stacjonarnej, których tematem był temat przewodni programu: Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach matematyki, ale miały charakter interdyscyplinarny, tzn. łączyły tematykę ekonomii z historią, matematyką i edukacją
z zakresu finansów.

Drugim z zadań była “Debata szkolna” przeprowadzona pod hasłem: Wartość polskiej złotówki. W wydarzeniu wzięli udział ambasadorzy programu oraz uczniowie klasy 5a, którzy po odszyfrowaniu tematu debaty za pomocą kodu QR dyskutowali na temat wartości polskiej złotówki.
Klasa 7a wzięła udział w debacie – O zabezpieczeniach i sposobach weryfikacji autentyczności banknotów. Podczas tego wydarzenia młodzież badała autentyczność banknotów.

Trzecie zadanie pod nazwą “Warsztat uczniowski” zostało przygotowane przez Członków Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej.  Uczniowie realizację zadania zaplanowali w formie gry “Bilionerzy”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Poprzez zabawę uczniowie klasy 5a, 6a i 7a utrwalili swoją wiedzę z zakresu finansów, która łączyła się  z tematem przewodnim IV edycji programu.

Skład naszej Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej:
Anna Gonsior, Marianna Zheludkova, , Samanta Ogorzałek, Justyna Domaradzka
i Igor Królikowski.

Gratuluję i dziękuję za zaangażowanie Członkom Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej!

Dziękuję Pani Justynie Garbacz za przygotowanie i przeprowadzenie debaty – Wartość polskiej złotówki.

Koordynator Justyna Klink-Jelito😊