Chrobrego 36, 47-330 Zdzieszowice
77 484 42 87
sekretariat@psp1zdzieszowice.edu.pl

22 kwietnia – Światowym Dniem Ziemi

Witryna Zdzieszowickiej Jedynki

22 kwietnia – Światowym Dniem Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole. W tym dniu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć zajęciach zdalnych przygotowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Edukację Globalną CEO.

Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Wyjątkowe święto ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie oraz uświadamianie o problemach klimatycznych na Ziemi oraz zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy.
Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

W Dzień Ziemi zamiast zbierać śmieci, nauczmy się postępować tak, by ich w ogóle nie było. Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy “zero odpadów”, „zero marnowania”

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

·        odmawiaj (refuse),
·        ograniczaj (reduce),
·        wykorzystaj ponownie (reuse),
·        recyklinguj (recycle),
·        kompostuj (rot). 

Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?


Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
– Zaplanujmy z rodzicami dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
– Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
– Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
– Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
To świetna okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska.
Bądźmy EKO!

Z ekologicznym pozdrowieniem Wiesław Walendzik

Większy tekst
Kontrast