Kampania społeczno-edukacyjna „Nastoletnia depresja” – „Nie pozwól dziecku wylogować się z życia”

15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

15. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji jest realizowana pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków. Uczestnicy kampanii dowiedzą się m.in.: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie oraz gdzie szukać pomocy.

Ważnym aspektem akcji jest przedstawienie wpływu pandemii na zdrowie psychiczne nastolatków. Warto podkreślić, że 15. edycja kampanii została przygotowana w odpowiedzi na bieżące problemy, które wynikają m.in. z konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów rówieśniczych.

Szkolenia dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja”

W ramach akcji do kwietnia br. zostanie zorganizowany cykl szkoleń dla nauczycieli dotyczący depresji wśród młodzieży. Szkolenia są bezpłatne, a dzięki formule on-line będą mogli wziąć w nich udział nauczyciele, pedagodzy i psychologowie z całej Polski.

Uczestnicy spotkań otrzymają gotowe narzędzia do samodzielnego przeprowadzenia lekcji na temat depresji. Zdobędą też wiedzę, która uwrażliwi ich na objawy depresji wśród nastolatków.

Terminy najbliższych szkoleń:

• 25.02 (czwartek) – godz. 10:00
  • 10.03 (środa) – godz. 14:00
  • 30.03 (środa) – godz. 14:00
  • 21.04 (środa) – godz. 14:00

W każdym szkoleniu może wziąć udział 1000 uczestników. Cykl szkoleń dla nauczycieli pt. „Nastoletnia depresja” został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Wsparcie w walce z depresją

Forum Przeciw Depresji zachęca także do skorzystania z bezpłatnego wsparcia telefonicznego. Od 22 do 26 lutego br. w godz. 17:00-19:00 będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod numerem 22 594 91 00 pomocy udzieli lekarz psychiatra.

Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.

Problem depresji wśród dzieci i młodzieży

Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. To poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.

Pierwsze symptomy depresji mogą być mylone z młodzieńczym buntem, a przez to są często bagatelizowane przez nastolatków, jak również ich otoczenie. Dlatego zarówno rodzicie, jak i nauczyciele, będący najbliżej uczniów, powinni być szczególnie wrażliwi na zmiany w zachowaniu młodych ludzi.