Artykuł

Narodowe Czytanie 20.09.2022

20 września 2022 roku w naszej szkole odbyło się  Narodowe Czytanie. 

Tegoroczną lekturą były “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. 

Uczniowie  naszej szkoły  przygotowali dla koleżanek i kolegów inscenizację ballady „Świtezianka”, jest to lektura obowiązkowa dla uczniów klas siódmych. 

 Zaproszeni widzowie najpierw obejrzeli prezentację wprowadzającą  w świat ballad, następnie uczniowie klasy 8 c oraz zaproszeni goście- pani dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej -Anna Maciołek i pani dyrektor naszej szkoły- Beata Stadniczuk przeczytali z podziałem na rolę fragment „Świtezianki” . Mieliśmy też  okazję wysłuchać tej ballady w  języku ukraińskim. Następnie obejrzeliśmy inscenizację tekstu do muzycznej interpretacji  Julii Wieniawy -polskiej aktorki i wokalistki. Całość dopełniła piosenka Edyty Geppert- „Jaka Róża taki cierń”, którą zaprezentowała uczennica klasy 8b. 

Większy tekst
Kontrast