SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – informacje dla rodziców

„Domowy kodeks”

Dlaczego zasady korzystania ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych są takie ważne?

1. Budują poczucie bezpieczeństwa dziecka.
  2. Wyznaczają dziecku stałe granice, które zna i rozumie. Uczy go to odróżniania dobrych od złych zachowań.
  3. Wykształcają zdrowe nawyki związane z e-higieną, które zaprocentują w jego dorosłym życiu z technologią.
  4. Zmniejsza poczucie stresu, daje czas na odpoczynek od informacyjnego przeciążenia powodującego przemęczenie młodego umysłu.
  5. Pobudzają do kreatywnego poszukiwania zajęć w czasie wolnym, pomaga rozwijać pasje i zainteresowania.
  6. Dziecko uczy się jak korzystać z technologii w sposób zaplanowany, uporządkowany. Może tworzyć własne strategie na efektywne czerpanie z jej możliwości.
  7. Zmniejszają konflikty rodzinne dzięki jasnym regułom, których każdy jest zobowiązany do przestrzegania.
  8. Pomagają spędzać więcej czasu razem, bez dekoncentrującego wpływu smartfonów.

KODEKS DOMOWY (do pobrania)

• Jakie czynniki sprawiają, że dzieci i młodzież nadużywają smartfonów:

Pomimo niewątpliwych korzyści, jakich doświadczamy w związku z codziennym używaniem smartfonów podłączonych do Internetu okazuje się, że możemy w bardzo prostu sposób utracić nad nim kontrolę. Poniżej wskazujemy siedem głównych czynników, które mogą prowadzić do nadużywania smartfona. Dyskusję z swoim dzieckiem można poszerzyć
o używanie mediów cyfrowych w ogóle, a zatem czytając ten tekst uwzględnijmy również nadużywanie Internetu, korzystania z tabletu czy grania w gry komputerowe, w tym gry on-line. Fundacja Dbam o mój zasięg proponuje Państwu także kilka praktycznych rozwiązań. Z badań prowadzonych przez Uniwersytet Gdański i Fundację Dbam o Mój Z@sięg wynika, że kluczowymi osobami dla kształtowania pozytywnych wzorów używania mediów cyfrowych przez dzieci i młodzież są właśnie ich rodzice. Dlatego to ich autorzy wskazują jako głównych odbiorców poniższego artykułu. A zatem, jakie czynniki sprawiają, że dzieci i młodzież nadmiernie przywiązują się do smartfonów?

• Możliwość udziału rodziców w kursie: Bezpiecznie Tu i Tam kurs internetowy dla rodziców „Podaj dziecku rękę w sieci”

W ramach kursu rodzice mają możliwość poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu dla najmłodszych, dowiedzieć się jak pomóc dziecku unikać zagrożeń i jak reagować, gdy coś niepokojącego zdarzy się w sieci.

KURS DLA RODZICÓW