Projekt “Myślę Pozytywnie”- KONSULTACJE ON LINE

Czas izolacji spowodowany stanem wyjątkowym jaki panuje w naszym kraju, to również czas nadzwyczajny dla naszej psychiki. Brak stałego rytmu dnia, wykluczenie kontaktów z ludźmi ze szkoły czy pracy, brak kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi, brak motywacji by dbać o swój wygląd zewnętrzny, gdyż i tak cały dzień spędzamy zamknięci w zaciszu domowym sprawia, że nasza kondycja psychiczna staje się równie rozciągnięta jak koszulka czy dresy, w których chodzimy po domu cały dzień.

Bez względu na to czy jesteś uczniem, nauczycielem czy rodzicem wahania nastroju oraz zagrożenia związane z wymuszona izolacja dotyczą każdego z nas. Czytasz i oglądasz posty o tym jak można szczęśliwie wykorzystać czas z rodziną w domu, którego na co dzień, w normalnym rytmie przecież najbardziej Ci brakuje i choć teoretycznie zgadzasz się z przekazem i wiesz jaką wartość ma czas spędzany w gronie rodzinnym to w praktyce widzisz, że po 2 tygodniach zamknięcia w domu Twoje relacje rodzinne wcale nie stają się silniejsze, lecz wręcz przeciwnie ich poprawność zaczyna wisieć na włosku.

To nic dziwnego – każdemu z domowników – bez względu na to czy duży czy mały brakuje równowagi pomiędzy czasem odpoczynku, zabawy, pracy, brak równowagi pomiędzy pełnieniem roli dziecka, a ucznia, rodzica, nauczyciela, pracownika, pedagoga, psychologa. Dom, który do dziś był bezpiecznym miejscem, stał się miejscem pracy i nauki – dla większości rodziców i uczniów jest to naprawdę ekstremalna sytuacja.

Jako zespół Instytutu Edukacji Pozytywnej słyszymy o tym codziennie w rozmowach telefonicznych, mailach pisanych przez Was, wiadomościach na FB. Czasami zdarza, że prosicie nas o ciekawe materiały edukacyjne czy pomysły na zabawy z dziećmi, ale tego znajdziecie wystarczająco na naszych stronach internetowych i aktualnie internet zalewa nas propozycjami co robić – takich informacji jest obecnie nadmiar – brakuje informacji nie co robić, ale jak robić? kiedy robić? Kontaktujecie się z nami, by móc dostać wsparcie i empatię w tym trudnym czasie, by móc się wygadać, wypłakać, by usłyszeć kilka dobrych słów w chaosie jakim dziś jesteście. Taki kontakt z nami to interwencja kryzysowa – wiemy, że jest potrzebna.

Dbamy o to, abyście nie byli sami! Razem damy radę i #zostańwdomu będzie trochę prostsze uśmiech

Na czas pandemii jako wsparcie uruchamiamy konsultacje on-line!

Dla kogo:

• dzieci i młodzież
  • rodzice
  • nauczyciele

W zakresie:

• pracy i nauki zdalnej
  • wsparcia szeroko rozumianych potrzeb psychiczno- relacyjnych
  • pogodzenia pracy zdalnej z opieką i wsparciem dzieci
  • trudności jakich doświadczasz w związku ze stanem izolacji
  • i w każdym (no prawie ?) temacie, w jakim chcecie z kimś porozmawiać

Kiedy warto przemyśleć czy do nas napisać?

Dzieciaki i młodzież, jeśli:

• nie wiesz jak zorganizować sobie cały dzień
  • brakuje ci nowych pomysłów na zajęcia
  • nie potrafisz czegoś z lekcji/ zadań szkolnych zrozumieć
  • dopada Cię stres, zaczynasz się martwić o swoich bliskich
  • jeśli jest Ci smutno, pokłóciłeś/ pokłóciłaś się ze znajomymi, itp.
  • nie wiesz jak długo wytrzymasz w „czterech ścianach” i miałabyś/ miałabyś ochotę już wyjść
  • jeśli po prostu masz ochotę się komuś wygadać i nie chcesz żeby to był ktoś obok Ciebie
  • Pamiętaj! Nie jesteś teraz sam, nie ma głupich problemów, a o wsparcie i pomoc warto prosić.
  • Twoja rozmowa z nami jest całkowicie bezpieczna, a informacje, które nam przekażesz są tylko między nami. Oczywiście jeśli nasi pracownicy uznają, ze coś ci grozi lub komuś w Twoim otoczeniu będą mogli powiadomić o tym konkretne służby- robimy to aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i zdrowie.

Rodzic, jeśli:

• nie umiesz pomóc dziecku w organizacji czasu nauki zdalnej
  • pogodzenie pracy zdalnej lub ogólnie pracy i opieki nad dzieckiem zaczyna Cię przerastać i potrzebujesz wsparcia i rady
  • brak Ci pomysłu na czas z dzieckiem
  • kiedy masz ochotę już wyjść z domu, a Twój nastolatek trzaska drzwiami, albo maluch rozrzuca znudzony zabawki
  • kiedy czujesz się zestresowany
  • potrzebujesz z kimś porozmawiać i się po prostu „wygadać”
  • i w każdej innej kwestii, o której my nie pomyśleliśmy albo po prostu jej tu nie wymieniliśmy
  • Pamiętaj, teraz bardziej niż w każdym innym momencie potrzeba nam spokoju i cierpliwości- my jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Nasi specjaliści zadbają o bezpieczeństwo Waszych rozmów, a informacje, które nam przekażesz są tylko między nami. Oczywiście jeśli nasi pracownicy uznają, ze coś ci grozi lub komuś w Twoim otoczeniu będą mogli powiadomić o tym konkretne służby- robimy to aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i zdrowie.

Nasz grafik dyżurów:

Dzień tygodniaDyżur pedagog/ psychologDyżur terapeuta/ psychologDyżur edukator (nowe technologie)
Poniedziałek11.30-13.00 (MN)17.30 – 19.00 (ZS)
Wtorek9.00- 10.30 (MŁ)18.30- 20.00 (AW)
Środa11.30- 13.00 (ZS)
Czwartek9.00- 10.30 (DW)
11.30-13.00 (MN)
18.30- 20.00 (AW)

Konsultacje on-line

Możesz do nas także napisać, kiedy nie ma dyżuru – kiedy tylko nasi konsultanci będą on-line odpiszą do Ciebie.

Kryzysowe konsultacje on-line są skierowane do wszystkich, których nastrój pogorszył się w czasie okresu izolacji i do osób, które potrzebują porad/ wsparcia w odniesieniu do obecnej sytuacji. Nie jest to przestrzeń terapeutyczna dla osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym od dawna.